Ramp "g" over Economy Parking Connecto
Good Condition34 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Loudoun |
| Location | 0.50 Miles From Diaah. |
| Carries | Ramp "g" |
| Crosses | Economy Parking Connecto |
| Coordinates | 38.96356, -77.43873 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.7 ft (17.6 m) |
| Max Span | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 179.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100068P0000000 |