Gwmp (sb) over Spout Run & Spout Run Pa
Fair Condition67 years old27,400 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Arlington |
| Location | 7.8 Miles South Of I-495. |
| Carries | Gwmp (sb) |
| Crosses | Spout Run & Spout Run Pa |
| Coordinates | 38.90150, -77.08267 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 334.6 ft (102 m) |
| Max Span | 230.0 ft (70.1 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 1183.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,400 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3300010P0000000 |