Spout Run Parkway over Spout Run
Fair Condition77 years old8,222 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Arlington |
| Location | 0.9 Miles East Of U.s. 29 |
| Carries | Spout Run Parkway |
| Crosses | Spout Run |
| Coordinates | 38.90189, -77.08317 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 102.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,222 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3300029P0000000 |