Gwmp (nb) over Spout Run
Fair Condition68 years old32,750 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Arlington |
| Location | 7.8 Miles South Of I-495. |
| Carries | Gwmp (nb) |
| Crosses | Spout Run |
| Coordinates | 38.90228, -77.08278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 91.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,750 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3300011P0000000 |