Gwmp over Four Mile Run
Fair Condition49 years old17,745 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Arlington |
| Location | 2.3 Miles South Of I-395. |
| Carries | Gwmp |
| Crosses | Four Mile Run |
| Coordinates | 38.84128, -77.04744 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 336.3 ft (102.5 m) |
| Max Span | 113.5 ft (34.6 m) |
| Deck Width | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Area | 2900.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,745 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3300022P0000000 |