Smith Boulevard over Abingdon Drive
Fair Condition85 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Arlington |
| Location | 0.2 Miles From Va Route 2 |
| Carries | Smith Boulevard |
| Crosses | Abingdon Drive |
| Coordinates | 38.84756, -77.04728 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 43.3 ft (13.2 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 169.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2110001P0000000 |