South Exit From Na over Gwmp
Fair Condition61 years old17,745 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Arlington |
| Location | 1.8 Miles South Of I-395. |
| Carries | South Exit From Na |
| Crosses | Gwmp |
| Coordinates | 38.84706, -77.04864 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Frame |
| Total Length | 191.9 ft (58.5 m) |
| Max Span | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 626.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,745 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3300027P0000000 |