Ramp "h" over Ramp "n"
Fair Condition29 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Arlington |
| Location | Airport Terminal |
| Carries | Ramp "h" |
| Crosses | Ramp "n" |
| Coordinates | 38.85122, -77.04225 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 1975.1 ft (602 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 83.3 ft (25.4 m) |
| Deck Area | 15290.8 sq m |
| Main Spans | 37 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2110004P0000000 |