I-5 over NE 155th ST
Fair Condition62 years old92,642 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.5 N Jct SR 523 |
| Carries | I-5 |
| Crosses | NE 155th ST |
| Coordinates | 47.74096, -122.32903 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 147.0 ft (44.8 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 967.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 92,642 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007270D0000000 |