US 97 over Okanogan River
Fair Condition62 years old8,828 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Okanogan |
| Location | 0.7 N Jct SR 155 |
| Carries | US 97 |
| Crosses | Okanogan River |
| Coordinates | 48.41172, -119.51339 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 418.0 ft (127.4 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 1299.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,828 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007308A0000000 |