US 97 over SR 155
Poor Condition62 years old8,828 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Okanogan |
| Location | 0.2 N Jct SR 155 |
| Carries | US 97 |
| Crosses | SR 155 |
| Coordinates | 48.40623, -119.51750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 54.5 ft (16.6 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 224.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,828 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007309B0000000 |