Magic Mountain Pkw over South Fk Santa Clara Riv
Fair Condition31 years old37,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 876 Ft W/o Bouquet Cyn RD |
| Carries | Magic Mountain Pkw |
| Crosses | South Fk Santa Clara Riv |
| Coordinates | 34.41427, -118.54332 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 458.0 ft (139.6 m) |
| Max Span | 180.1 ft (54.9 m) |
| Deck Width | 95.8 ft (29.2 m) |
| Deck Area | 4076.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,000 (2014) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2316 |