Railroad Ave. over Placerta Creek
Fair Condition33 years old33,946 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | .8 Miles N/o Lyons Ave. |
| Carries | Railroad Ave. |
| Crosses | Placerta Creek |
| Coordinates | 34.39183, -118.53696 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 153.9 ft (46.9 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 101.7 ft (31 m) |
| Deck Area | 1453.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 33,946 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2318 |