Via Princessa Road over Railroad Av Santa Clara
Good Condition25 years old37,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 0.6 Mi E/o Orch Vill RD |
| Carries | Via Princessa Road |
| Crosses | Railroad Av Santa Clara |
| Coordinates | 34.39555, -118.53834 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 839.9 ft (256 m) |
| Max Span | 148.0 ft (45.1 m) |
| Deck Width | 75.8 ft (23.1 m) |
| Deck Area | 5913.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,000 (2014) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2317 |