Railroad Avenue over Newhall Creek
Fair Condition30 years old37,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 789 Ft N/o Lyons AVE |
| Carries | Railroad Avenue |
| Crosses | Newhall Creek |
| Coordinates | 34.38386, -118.53082 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 121.7 ft (37.1 m) |
| Max Span | 121.7 ft (37.1 m) |
| Deck Width | 87.6 ft (26.7 m) |
| Deck Area | 990.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,000 (2014) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2319 |