3rd ST SW over Sound Transit P&r Access
Fair Condition24 years old3,200 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.3 Miles West Of SR 18 |
| Carries | 3rd ST SW |
| Crosses | Sound Transit P&r Access |
| Coordinates | 47.30517, -122.23286 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 222.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,200 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087192000000000 |