3rd ST SW over Bnsf Rr
Fair Condition24 years old22,000 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.3 Miles West Of SR 18 |
| Carries | 3rd ST SW |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 47.30489, -122.23231 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Width | 104.7 ft (31.9 m) |
| Deck Area | 1186.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,000 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087194000000000 |