3rd ST SW over C ST SW
Fair Condition24 years old9,500 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.3 W Of Sr- 18 |
| Carries | 3rd ST SW |
| Crosses | C ST SW |
| Coordinates | 47.30490, -122.23304 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 141.1 ft (43 m) |
| Max Span | 136.2 ft (41.5 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 614.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,500 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087193000000000 |