3rd ST SW over A ST SW
Fair Condition24 years old22,000 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.3 Miles West Of Sr-18 |
| Carries | 3rd ST SW |
| Crosses | A ST SW |
| Coordinates | 47.30486, -122.23114 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 415.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,000 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087195000000000 |