CR 29 over Fudges Creek
Fair Condition97 years old450 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.04 Mi South Of CR 34 |
| Carries | CR 29 |
| Crosses | Fudges Creek |
| Coordinates | 38.39641, -82.17724 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 62.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A071 |