US 60 over Mud River & Csx Railroad
Fair Condition37 years old9,400 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.17 Mi East Of CR 60/13 |
| Carries | US 60 |
| Crosses | Mud River & Csx Railroad |
| Coordinates | 38.43106, -82.15904 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 407.8 ft (124.3 m) |
| Max Span | 154.9 ft (47.2 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 1305.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,400 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A123 |