I-64 WB over County Route 23
Good Condition28 years old23,600 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 3.23 Mi. West Of CR 13 |
| Carries | I-64 WB |
| Crosses | County Route 23 |
| Coordinates | 38.43269, -82.18694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 231.6 ft (70.6 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 762.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,600 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A249 |