CR 29/1 over Waugh Branch
Fair Condition38 years old90 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.08 Mi South Of C.r. 29 |
| Carries | CR 29/1 |
| Crosses | Waugh Branch |
| Coordinates | 38.39962, -82.20172 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 74.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A073 |