I64 WB over County Route 60/29
Fair Condition66 years old13,550 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 3.02 Mi. East Of CR 60/89 |
| Carries | I64 WB |
| Crosses | County Route 60/29 |
| Coordinates | 38.43112, -82.20349 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 115.5 ft (35.2 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 454.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,550 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A247 |