I64 over Csx Railroad
Fair Condition28 years old27,100 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 1.93 Mi. East Of CR 60/89 |
| Carries | I64 |
| Crosses | Csx Railroad |
| Coordinates | 38.43140, -82.21406 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 374.7 ft (114.2 m) |
| Max Span | 137.1 ft (41.8 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 1233.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,100 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A245 |