CR 43 over Raccoon Creek
Fair Condition31 years old200 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 1.24 Mi North Of CR 43/3 |
| Carries | CR 43 |
| Crosses | Raccoon Creek |
| Coordinates | 38.25811, -82.29730 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 71.5 ft (21.8 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 163.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A097 |