CR 43 over Raccoon Creek
Fair Condition97 years old200 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 1.40 Mi South Of CR 43/1 |
| Carries | CR 43 |
| Crosses | Raccoon Creek |
| Coordinates | 38.26073, -82.29886 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 64.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A099 |