CR 43/1 over Raccoon Creek
Poor Condition43 years old20 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.08 Mi East Of CR 43 |
| Carries | CR 43/1 |
| Crosses | Raccoon Creek |
| Coordinates | 38.27664, -82.30878 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 36.7 ft (11.2 m) |
| Max Span | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 61.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A104 |