CR 43/5 over Raccoon Creek
Good Condition36 years old10 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.05 Mi West Of CR 43 |
| Carries | CR 43/5 |
| Crosses | Raccoon Creek |
| Coordinates | 38.26465, -82.30215 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 49.5 ft (15.1 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 69.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A172 |