CR 69 over Right Fk Merritt Ck
Fair Condition100 years old300 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.05 Mi East Of Wv 10 |
| Carries | CR 69 |
| Crosses | Right Fk Merritt Ck |
| Coordinates | 38.33314, -82.27130 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 60.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1926 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A130 |