CR 68 over Merritt Creek
Fair Condition76 years old250 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.03 Mi West Of Wv 10 |
| Carries | CR 68 |
| Crosses | Merritt Creek |
| Coordinates | 38.32995, -82.25807 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 30.2 ft (9.2 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 60.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A162 |