County Route 10/38 over Merritt Creek
Good Condition16 years old10 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.05 Miles N Of C R 10/5 |
| Carries | County Route 10/38 |
| Crosses | Merritt Creek |
| Coordinates | 38.33802, -82.26398 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 41.7 ft (12.7 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 69.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A292 |