West Virginia 10 over Merritt Creek
Good Condition19 years old4,300 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.01 Miles N Of Co 10/5 |
| Carries | West Virginia 10 |
| Crosses | Merritt Creek |
| Coordinates | 38.33475, -82.26390 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.4 ft (23.9 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 250.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,300 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000006A283 |