US 52 over Ohio River
Poor Condition58 years old19,844 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 1.29 Mi North Of I-64 |
| Carries | US 52 |
| Crosses | Ohio River |
| Coordinates | 38.41667, -82.48648 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 2251.6 ft (686.3 m) |
| Max Span | 562.7 ft (171.5 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 7549.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,844 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A168 |