US 52 over Virginia Avenue
Fair Condition58 years old14,400 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.90 Mi North Of I-64 |
| Carries | US 52 |
| Crosses | Virginia Avenue |
| Coordinates | 38.41291, -82.48457 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 31.8 ft (9.7 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Area | 281.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,400 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A210 |