US 52 over US 60
Fair Condition60 years old16,800 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.85 Mi North Of I-64 |
| Carries | US 52 |
| Crosses | US 60 |
| Coordinates | 38.41191, -82.48409 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.5 ft (41 m) |
| Max Span | 66.3 ft (20.2 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 635.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,800 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A167 |