US 52 over Jefferson Avenue
Fair Condition58 years old14,400 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.70 Mi. N. Of I-64 |
| Carries | US 52 |
| Crosses | Jefferson Avenue |
| Coordinates | 38.40927, -82.48295 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 427.2 ft (130.2 m) |
| Max Span | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Width | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Area | 2734.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,400 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A165 |