I 64 WB over West East Cook School RD
Poor Condition62 years old32,400 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.47 Mi West Of US 52 |
| Carries | I 64 WB |
| Crosses | West East Cook School RD |
| Coordinates | 38.40027, -82.48775 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 905.5 ft (276 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 2953.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1973) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,400 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A178 |