County Route 52/9 over Fourpole Creek
Good Condition23 years old10 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.01 Miles S Of CR 160/29 |
| Carries | County Route 52/9 |
| Crosses | Fourpole Creek |
| Coordinates | 38.40484, -82.49294 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 138.1 ft (42.1 m) |
| Max Span | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 606.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A266 |