Interstate 64 WB over 19th Street
Fair Condition19 years old32,400 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.17 Mile West Of U S 52 |
| Carries | Interstate 64 WB |
| Crosses | 19th Street |
| Coordinates | 38.40127, -82.48295 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 254.3 ft (77.5 m) |
| Max Span | 103.7 ft (31.6 m) |
| Deck Width | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Area | 1526.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,400 (2021) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A286 |