Wv 106 over Oh 7(gov) Wv 2 Oh Rivr
Fair Condition41 years old21,750 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.67 Mi North Of US 60 |
| Carries | Wv 106 |
| Crosses | Oh 7(gov) Wv 2 Oh Rivr |
| Coordinates | 38.43416, -82.38963 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stayed Girder |
| Total Length | 3787.1 ft (1154.3 m) |
| Max Span | 899.9 ft (274.3 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 11773.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,750 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A215 |