Wv 101 over Csx Railroad
Good Condition29 years old5,200 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.10 Mile South Of US 60e |
| Carries | Wv 101 |
| Crosses | Csx Railroad |
| Coordinates | 38.42358, -82.39759 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 264.1 ft (80.5 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 925.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,200 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A224 |