Wv 106 (on Ramp) over Guyandotte River Wv 2t
Fair Condition41 years old15,200 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.35 Mi South Of US 60 |
| Carries | Wv 106 (on Ramp) |
| Crosses | Guyandotte River Wv 2t |
| Coordinates | 38.42733, -82.39135 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1268.0 ft (386.5 m) |
| Max Span | 166.0 ft (50.6 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 3246.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,200 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A213 |