Wv 106 (exit Ramp) over 3200 Block Guyandotte R
Fair Condition41 years old17,000 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.40 Mi North Of US 60 |
| Carries | Wv 106 (exit Ramp) |
| Crosses | 3200 Block Guyandotte R |
| Coordinates | 38.42865, -82.39159 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 900.6 ft (274.5 m) |
| Max Span | 154.9 ft (47.2 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 2305.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,000 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A214 |