I64 EB over Csx Rr & Mud River
Fair Condition65 years old12,150 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 2.02 Mi. W. Of CR 13 Exit |
| Carries | I64 EB |
| Crosses | Csx Rr & Mud River |
| Coordinates | 38.43655, -82.16322 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 451.4 ft (137.6 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 1486.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,150 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A231 |