I64 WB over County Rt. 9
Fair Condition66 years old13,550 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 1.06 Mi. West Of CR 13 |
| Carries | I64 WB |
| Crosses | County Rt. 9 |
| Coordinates | 38.44043, -82.14135 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 272.0 ft (82.9 m) |
| Max Span | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 895.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,550 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A235 |