CR 25/7 over Mud River
Fair Condition50 years old3,600 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.18 Mi South Of US 60 |
| Carries | CR 25/7 |
| Crosses | Mud River |
| Coordinates | 38.43221, -82.13340 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 422.6 ft (128.8 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 1210.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,600 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A063 |