County Route 1 over Mud River
Fair Condition23 years old2,700 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.04 Mile S.of CR 1/10 |
| Carries | County Route 1 |
| Crosses | Mud River |
| Coordinates | 38.44255, -82.21966 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 237.5 ft (72.4 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 716.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,700 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A261 |