Co 30 over Toms Creek
Good Condition7 years old2,800 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.11 Mile North Of Co 31 |
| Carries | Co 30 |
| Crosses | Toms Creek |
| Coordinates | 38.37739, -82.24958 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 131.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,800 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A318 |