Harp 951 over Davis Creek
Poor Condition25 years old30 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.01 Mi East Of Alt Wv 10 |
| Carries | Harp 951 |
| Crosses | Davis Creek |
| Coordinates | 38.38089, -82.33347 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 39.4 ft (12 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 44.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A259 |